CENE STOKE MART: Prasad i jagnjad zanimaju kupce, a šta je sa teladima?

CENE STOKE MART: Prasad i jagnjad zanimaju kupce, a šta je sa teladima?

Pretposlednje nedelje marta zabeležena je niža cena teladi telesne mase do 160 kilograma, SM rase. Ovo je zabeleženo na pijaci žive stoke u Pirotu. S druge strane, prasad telesne mase od 16 do 25 kilograma bila je skuplja u Kraljevu, a jeftinija na području Niša. I jagnjad su poskupela u Nišu i Užicu.

GOVEDARSTVO

Niža cena teladi, telesne mase do 160 kilograma, SM rase, na pijaci žive stoke u Pirotu

PAD CENA GOVEDA PRED KRAJ MARTA

 

Reporteri STIPS iz Pirota evidentirali su protekle sedmice pad prodajne cene teladi, SM rase, telesne mase do 160 kilograma, na stočnoj pijaci u ovom gradu. Razlog je bio dobra ponuda i slaba prodaja, te je dominirao iznos od 600 din/kg. U klanicama na području južno banatskog regiona, došlo je do rasta otkupne cene tovne junadi, telesne mase preko 480 kilograma, u odnosu na prethodnu sedmicu. Dominirao je iznos od 340 din/kg. Otkupna cena krava za klanje SM rase bila je niža u sedmici za nama u klanicama na području Podrinjskog regiona, jer se otkup najčešće odvijao po ceni od 260 din/kg. Izostala je ponuda teladi, tovne junadi i ostalih kategorija goveda na stočnoj pijaci u Čačku, tokom predposlednje sedmice marta. Klanice sa ovog područja otkupljivale su tovnu junad, telesne mase preko 480 kilograma, po ceni od 340 din/kg, tovne bikove, telesne mase preko 500 kilograma, po ceni od 350 din/kg i krave za klanje, SM rase, po dominantnoj ceni od 230 din/kg. Za otkupljenu tovnu junad, telesne mase od 80 do 120 kilograma, odgajivači sa područja srednjebanatskog regiona mogli su dobiti 320 din/kg.

SVINJARSTVO

Prasad telesne mase od 16 do 25 kilograma skuplja u Kraljevu, a jeftinija na području Niša

Na pijaci žive stoke u Kraljevu je došlo do rasta prodajne cene prasadi u odnosu na prethodni period, jer je dominirao iznos od 520 din/kg. Za razliku od njih niža je bila cena krmača za klanje, pa je dominirao iznos od 160 din/kg. Pad prodajne cene prasadi zabeležen je tokom treće sedmice marta na stočnoj pijaci u Nišu. Glavni razlog bila je vrlo slaba ponuda. Dominantna cena iznosila je 500 din/kg. U klanicama na području južnobanatskog regiona evidentiran je pad otkupne cene presadi, telesne mase od 16 do 25 kilograma i tovnih svinja, telesne mase od 80 do 120 kilograma, pošto je dominirao iznos od 230 din/kg. Pad otkupne cene tovnih svinja zabeležen je tokom protekle sedmice u klanicma na teritoriji južnobačkog regiona, jer se otkup grla najčešće odvijao za 230 din/kg, a broj otkupljenih grla bio je prosečan. Osim tovnih svinja, klaničari sa ovog podruja otkupljivali su i prasad, telesne mase od 16 do 25 kilograma, po dominantnoj otkupnoj ceni od 500 din/kg, kao i prethodne nedelje. Otkupna cena prasadi, telesne mase od 16 do 25 kilograma, bila je niža u klanicama na području Loznice i okolnih mesta podrinjskog regioana. Dominirao je iznos od 540 din/kg. I u klanicama na području susednog mačvanskog regiona, takođe, je došlo do pada otkupne cene prasadi, telesne mase od 16 do 25 kilograma, jer je dominirao iznos od 500 din/kg. Prema izveštaju reportera STIPS iz Leskovca prodajna cena prasadi, telesne mase od 16 do 25 kilograma, bila je viša u odnosu prethodnu nedelju, pošto je dominirao iznos od 600 din/kg. Klaničari sa područja jablaničkog regiona protekle su sedmice po višim cenama otkupljivali prasad, telesne mase od 16 do 25 kilograma, pošto je dominirao iznos od 500 din/kg. Pored prasadi, otkupljivali su i tovne svinje, telesne mase preko 120 kilograma, po dominantnoj ceni od 220 din/kg. Obim otkupljenih grla bio je prosečan.

 

OVČARSTVO

Skuplja jagnjad u Nišu i Užicu, a jarad na području Kraljeva

Jagnjad su bila skuplja, protekle sedmice, na pijaci žive stoke u Nišu, jer se prodaja najčešće odvijala po ceni od 600 din/kg. Glavni razlog bila je vrlo slaba ponuda ove kategorije ovaca. Skuplja su u odnosu na prethodni period bila jagnjad i na pijaci žive stoke u Užicu. Promet se, u većini slučajeva, odvijao po ceni od 520 din/kg. Na stočnoj pijaci u Kraljevu, je došlo do rasta prodajne cene jaradi, u odnosu na prethodni period, pa je prodaja najčešče obavljana po ceni od 520 din/kg Pad otkupne cene jagnjadi i ovaca evidentiran je u nedelji za nama i u kalanicama na području severnobačkog regiona. Dominantna otkupna cena jagnjadi iznosila je 450 din/kg, dok je kod ovaca dominirao iznos od 120 din/kg. Otkupna cena jagnjadi billa je niža protekle sedmice i u klanicama na području pirotskog regiona, jer se otkup obavljao najčešće za 500 din/kg. Klaničari sa podruja srednjebanatskog regiona, proteke sedmice su otkupljivali jagnjad. Ponuda je bila prosečna, a otkupne sene su zadržale prošlonedeljni nivo, pa je dominirao iznos od 500 din/kg. U klanicama na području podrinjskog regiona evidentiran je pad cene jagnjadi, u poređenju sa prethodnom nedeljom. Dominirao je iznos od 540 din/kg. Ponuda je bila dobra.

 

Žitarice i stočna hrana

Na gazdinstvima u okolini Loznice došlo je do rasta prodajne cene kukuruza, u odnosu na prethodni period, pošto je  dominirao iznos od 22 din/kg. Isti poljoprivredni proizvod bio je skuplji i na pijaci, jer je dominirao iznos od 24 din/kg.

I na području Pančeva su protekle sedmice bili skuplji pšenica i kukuruz, pošto su kupci za pšenicu trebali da izdvoje 24 din/kg, a za kukuruz 22 din/kg.


Rast cene kukuruza okrunjenog, prirodno sušenog, evidentiran je u sedmici za nama na gazdinstvima u okolini Šapca, jer je dominirao iznos od 18 din/kg.

Lucerkino seno u balama bilo je jeftinije, u odnosu na predhodni period na gazdinstvima u okolini Pirota. Dominantna cena iznosila je 40 din/kg.

Prema izveštaju reportera STIPS iz Čačka, protekle je sedmice, došlo do pada prodajne cene stočnog brašna na pijaci u ovom gradu, jer je dominirao iznos od 26 din/kg. Osim stočnog brašna mogli su se pazariti još pšenica i stočni ječam, po dominantnoj ceni od 30 din/kg kao i kukuruz, okrunjen, prirodno sušen, po ceni od 25 din/kg.


U maloprodajnim objektima na području Kraljeva, zabeležena je prodaja sojine sačme, po ceni od 89 din/kg i suncokretova sačma po ceni od 45 din/kg. Na pijaci u ovom gradu su se u prodaji našli kukuruz, po ceni od 28 din/kg, stočni ječam i pšenica po dominantnoj ceni od 30 din/kg. Ponuda ovih poljoprivrednih proizvoda bila je prosečna.

 


Izvor: STIPS

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica