Cene stoke i stočne hrane za period 01-05.12. 2017.

Cene stoke i stočne hrane za period 01-05.12. 2017.

Tokom protekle nedelje zabeležen je rast prodajne cene krava za klanje SM rase a pad beleže cene tovne junadi u Somboru. Zabelen je rast cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma, dominirao je iznos od 250 din/kg.


Cene krava

Na stočnoj pijaci u Požarevcu zabeležen je rast prodajne cene krava za klanje SM rase. Dominirao je iznos od 150 din/kg.

Pad prodajne cene tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma, evidentiran je na stočnoj pijaci u Somboru. Dominirao je iznos od 230 din/kg.

U klanicama na području severno-bačkog okruga vršen je otkup tovnih bikova telesne mase preko 500 kilograma i krava za klanje SM rase. Tovne bikove najčešće su plaćali 200 din/kg, a krave za klanje 120 din/kg. 

Klanice sa područja podunavskog regiona vršile su protekle sedmice otkup tovnih bikova SM rase telesne mase preko 500 kilograma po ceni od 230 din/kg. Dominantna otkupna cena krava za klanje SM rase bila je 150 din/kg, dok su telad SM rase, telesne mase do 160 kilograma najčešće plaćali 320 din/kg. 

Cene svinja

Otkupna cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma bila je viša u klanicama na području braničevskog okruga. Dominirao je iznos od 250 din/kg.

Rast otkupnih cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma i tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma evidentiran je u klanicama na području srednje-banatskog okruga. Kod prasadi je dominirao iznos od 250 din/kg, a kod tovnih svinja iznos od 170 din/kg.

Tovne svinje telesne mase od 80 do 120 kilograma bile su skuplje na stočnoj pijaci u Sremskoj Mitrovici i u klanicama na području ovog grada. Dominirao je iznos od 170 din/kg.


Na stočnoj pijaci u Somboru zabeležen je rast prodajne cene prasadi telesne mase do 15 kilograma, obe kategorije tovnih svinja i krmača za klanje. Kod prasadi je dominirao iznos od 230 din/kg, dok je kod krmača za klanje dominirao iznos od 150 din/kg. Za tovne svinje je u zavisnosti od kategorije iznos varirao od 170 do 180 din/kg.

Cene ovaca i koza

Otkupna cena jagnjadi bila je viša u odnosu na prethodni period u klanicama srednje-banatskog okruga. Dominirao je iznos od 270 din/kg.

Na stočnoj pijaci u Požarevcu evidentiran je rast prodajne cene ovaca. Najčešće su se mogle pazariti po ceni od 130 din/kg.


Pad prodajne cene šilježadi zabeležen je na stočnoj pijaci u Smederevu. Dominatna prodajna cena iznosila je 210 din/kg. Obim prodatih grla bio je dosta slab.

Na pijaci žive stoke u Somboru evidentiran je pad prodajne cene jagnjadi u odnosu na prethodni period.


Najčešća otkupna cena jagnjadi u proteklom periodu bila je 270 din/kg u klanicama na području južno-banatskog okruga.

Na pijaci žive stoke u Pančevu dominirao je iznos od 300 din/kg. Za ovce su kupci trebali da izdvoje 130, a za ovce 120 din/kg.  

Cene stočne hrane

Nije bilo promene u obimu ponude kukuruza, pšenice, stočnog ječma i ostalih komponenti za pripremu kvalitetne stočne hrane u odnosu na mesec oktobar. Prodajna cena kukuruza, prirodno sušenog upakovanog u džakove je na pijacama tokom novembra najčešće varirala od 22 do 24 din/kg, ali je dominirao iznos od 24 din/kg. U silosima se kukuruz u rinfuznom stanju najčešće prodavao po ceni od 17 do 18.5 din/kg.

Pšenica upakovana u džakove se na pijacama proteklog meseca mogla pazariti po ceni od 18 do 25 din/kg, ali je dominirao iznos od 22 din/kg. U silosima je prodajna cena pšenice u rinfuzu varirala od 18 do 20.5 din/kg.

Stočni ječam upakovan u džakove od 50 kilograma mogao se na pijacama tokom novembra pazariti po ceni od 19 do 25 din/kg.

Dominatna cena soje u zrnu proteklog meseca bila je 50 din/kg. Najčešća maloprodajna cena suncokretove sačme varirala je od 23 do 43 din/kg. Obim ponude sojine sačme u maloprodajnim objektima bio je prosečan. Prodajna cena bila je na prošlomesečnom nivou. Promet lucerkinog sena u balama se proteklog meseca najčešće odvijao po ceni od 17 do 18 din/kg u zavisnosti od mesta prodaje i obima tražnje ovog kabastog stočnog hraniva. 

Izvor: STIPS

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica