Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) objavila je nedavno da je referentna vrednost cena prehrambenih proizvoda na svetskom nivou u septembru zabeležila najbrži rast u proteklih 18 meseci. Indeks cena prehrambenih proizvoda za septembar iznosio je 124,4 poena, što predstavlja rast od tri odsto u odnosu na avgustovskih 120,7 poena.
FAO indeks cena hrane, koji prati mesečne promene međunarodnih cena prehrambenih proizvoda kojima se globalno trguje, u septembru je u proseku iznosio 124.4 poena, što je za 3 procenta više u odnosu na avgust i za 2.1 procenat više od odgovarajuće vrednosti godinu dana ranije.
Možda vas zanima
Najveći rast u septembru je zabeležio FAO indeks cena šećera, koji je porastao za 10.4 procenta. Porast je izazvan pogoršanjem izgleda za useve u Brazilu i zabrinutošću da bi odluka Indije da ukine ograničenja za upotrebu šećerne trske pri proizvodnji etanola mogla uticati na dostupnost izvoza iz zemlje.
FAO indeks cena žitarica je porastao za 3 procenta, predvođen većim izvoznim cenama pšenice i kukuruza.
Međunarodne cene pšenice su porasle zbog zabrinutosti usled preterano vlažnih uslova u Kanadi i Evropskoj uniji, iako je to delimično nadoknađeno snabdevanjem po konkurentnim cenama iz regiona Crnog mora.
Cena kukuruza i pšenice značajno skočila!
Svetske cene kukuruza su takođe porasle, pod uticajem niskog nivoa vode na ključnim transportnim rutama duž reke Madeira u Brazilu i reke Misisipi u Sjedinjenim Američkim Državama. Nasuprot tome, FAO indeks cena pirinča je opao za 0.7 procenta, delimično odražavajući tihe trgovinske aktivnosti.
FAO indeks cena biljnog ulja porastao je 4.6 procenta u odnosu na avgust, uz sve veće kotacije za palmino, sojino, suncokretovo i ulje uljane repice. Porast međunarodnih cena palminog ulja bio je posledica niže proizvodnje nego očekivane u glavnim zemljama proizvođačima jugoistočne Azije.
FAO indeks cena mlečnih proizvoda porastao je za 3.8 procenta u septembru, uz povećanje kotacija punomasnog mleka u prahu, obranog mleka u prahu, putera i sira.
FAO indeks cena mesa porastao je za 0.4 procenta, uglavnom zbog viših cena živinskog mesa izazvanih snažnom uvoznom potražnjom za proizvodima iz Brazila. Svetske cene goveđeg i svinjskog mesa su ostale stabilne, dok su cene ovčijeg mesa u blagom padu u odnosu na nivoe iz avgusta.
Izvor: FAO
Komentari