Žetva suncokreta je krenula, a pažnju javnosti u poljoprivrednom svetu okupiraju prognoze i nagađanja u vezi sa otkupnom cenom. Jovica Jakšić, predsednik NAPS-a, objasnio nam je kakva je situacija sa trenutnom otkupnom cenom suncokreta.
Cena suncokreta daleko ispod očekivane
Ove sezone žetva suncokreta počela je ranije, što ne čudi s obzirom na vremenske prilike koje su obeležile godinu. U toku su i pregovori u vezi sa cenom, a brojna su nagađanja u kom pravcu će ona ići. Tu je i nezadovoljstvo zbog činjenice da je otkupna cena suncokreta ubedljivo najniža u Srbiji kada se uporedi sa regionom.
Jovica Jakšić potvrdio je da se trenutno vodi borba oko cene, koja je daleko niža od očekivane. Prethodne dve godine nikad nisu bile teže za poljoprivrednike, a cene na našem tržištu bile su mnogo niže u odnosu na zemlje u okruženju.
Kako Jovica navodi, zna se da je cena suncokreta u Bugarskoj oko 58 dinara po kg plus pdv, dok je u ostalim zemljama cena u rasponu od 47 do 50 dinara plus pdv. Kako je potvrdio, uljarice u Srbiji su izašle sa svojom akontnom ponudom otkupa po ceni od 37 dinara plus pdv po kilogramu, što je mnogo manje od cifre 47 dinara o kojoj se spekulisalo.
Ko pregovara i u čije ime?
Jovica tvrdi da su poljoprivrednici izuzetno nezadovoljni, a navodi i da pojedina udruženja treutno pregovaraju sa uljaricama. Kako nam je objasnio, 60 dinara po kilogramu plus pdv je jedina prihvatljiva cena i zamolio udruženja da pregovaraju o nižim ciframa u svoje ime, a ne u ime svih poljoprivrednika.
Naš sagovornik takođe ističe probleme koji su suštinski i glavni uzrok svih drugih problema. Reč je o razjedinjenosti poljoprivrednika, o situaciji da se pojavljuju udruženja koja bez dozvole i naloga poljoprivrednika pregovaraju u ime svih.
Kao krajnju rezultat, imamo razjedinjene poljoprivrednike, cene koje su daleko ispod realnih, a zatim i značajne gubitke i besparicu kod poljoprivrednih proizvođača i posrednika, u godini koja je usledila nakon dve najteže.
Jovica trvdi da se poljoprivreda nalazi pred ivicom propasti, zbog čega su bili planirani i protesti. Međutim, nakon saznanja da cena ide na 47 dinara plus pdv i da će dalje da raste, protesti su odloženi.
Osim problema sa otkupnim cenama, Jovica ističe da dodatne probleme stvara i činjenica da se stalo sa poljoprivrednim kreditima koji su mnogima jedina šansa za ulazak u proizvodnju.
Komentari