Reporteri STIPS-a zabeležili su cene stoke, žitarica, voća i povrća širom Srbije. Cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma porasla je u gotovo svim krajevima zemlje, dok su tovna junad jeftinija u Kragujevcu. Obim prodaje je opao na Kvantaškoj pijaci u Beogradu, a cene su varirale. Saznajte kretanje cena svih proizvoda u izveštaju koji sledi.
CENE STOKE
Cena tovne junadi niža u Kragujevcu
Klanice na području Nišavskog regiona podigle su otkupnu cenu tovnih bikova telesne mase preko 500 kilograma. Dominirao je iznos od 380 din/kg.
Otkupna cena tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma bila je viša u odnosu na predhodni period u klanicama na području Južno-bačkog regiona pošto se otkup najčešće odvijao po cenni od 350 din/kg uz prosečnu ponudu.
U klanicama na području Podrinjskom regiona došlo je do pada otkupne cene krava za klanje SM rase a obim ponude i otkupa bili su slabi.
Prema izveštaju reportera STIPS iz Kragujevca u klanicama na području ovog grada i okolnih mesta bila je niža otkupna cena tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma pošto je dominirao iznos od 370 din/kg.
Pad prodajne cene tovnih bikova SM rase telesne mase preko 500 kilograma i krava za klanje SM rase evidentiran je na pijaci žive stoke u Kraljevu jer se promet bikova odvijao najčešće po ceni od 360 din/kg, a krava za klanje po ceni od 200 din/kg.
Klaničari sa područja Moravičkog regiona otkupljivali su u nedelji za skoro sve kategorije goveda. Dominantna otkupna cena telsdi SM rase varirala je od 700 do 725 din/kg. Za otkupljenu tovnu junad telesne mase preko 480 kilograma plaćano je odgajivačima 340 din/kg, dok su za tovne bikove SM rase telesne mase preko 500 kilograma dobijali 350 din/kg.
U klanicama na području Jablaničkog regiona zabeležen je otkup tovnih bikova SM rase telesne mase preko 500 kilograma po dominantnoj ceni od 350 din/kg i krave za klanje SM rase po dominantnoj ceni od 240 din/kg. Ponuda ove dve kategorije goveda bila je uobičajena, a otkup slab. Na stočnoj pijaci u Leskovcu je izostala ponuda i otkup goveda protekle sedmice.
Cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma porasla
Prodaja prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma odvijala se po višoj ceni u odnosu na predhodnu sedmicu na stočnoj pijaci u Kraljevu dok su tovne svinje bile jeftinije. Za prasad su kupci trebali da izdvoje 400 din/kg, a za tovne svinje od 140 do 160 din/kg u zavisnosti od telesne mase grla.
Prasad telesne mase od 16 do 25 kilograma bila su skuplja i na stočnoj pijaci u Nišu. Prodaja se najčešće odvijala po ceni od 380 din/kg.
Cena prasadi bila je niža u odnosu na predhodnu sedmicu na pijaci žive stoke u Čačku. Najčešća prodajna cena iznosila je 400 din/kg kod grla telesne mase do 15 kilograma, dok je kod grla telesne mase od 16 do 25 kilograma dominirao iznos od 380 din/kg. Zabeležena je ponuda obe kategorije tovnih svinja i krmača za klanje, a dominantne cene bile su nepromenjene.
Na pijaci žive stoke u Kragujevcu evidentiran je rast prodajne cene tovnih svinja telesne mase preko 120 kilograma na dominantnih 170 din/kg. U ponudi je bil preko pedesetak grla, ali je prodaja bila slaba.
U klanicama na području Južno-bačkog regiona došlo je do rasta otkupne cene obe kategorije tovnih svinja pa su se grla telesne mase od 80 do 120 kilograma otkupljivala po ceni od 200 din/kg, dok su za grla telesne mase preko 120 kilograma odgajjivači olaćali 180 din/kg.
Jagnjad skuplja u Mačvi
U klanicama na području Mačvanskog regiona zabeležen je rast otkupne cene jagnjadi u odnosu na predhodni period. Dominirao je iznos od 650 din/kg. Ponuda je bila dobra kao i predhodne sedmice.
Na stočnoj pijaci u Loznici zapažen je pad prodajne cene jagnjadi i rast cene ovaca u sedmici za nama. Naime za jagnjad je trebalo izdvojiti 530 din/kg dok je u kategoriji ovaca dominirao iznos od 230 din/kg. Obim ponude bio je slabiji u odnosu na predhodni period.
Pad otkupne cene jagnjadi zabeležen je uklanicama na području Podunavskog regiona. Otkup je najčešće obavljan po ceni od 450 din/kg.
Jagnjad su bila skuplja u odnosu na predhodni period na pijaci žive stoke u Kraljevu jer se prodaja najčešće odvijala po ceni od 550 din/kg. Klaničari sa ovog područja protekle su sedmice otkupljivali jagnjad i ovce a otkupne cene su zadržale prošlonedeljni iznos. Obim ponude nije se takođe bitnije razlikovao u odnosu na predhodni period.
Iako je prema prikupljenim podacima reportera STIPS iz Kragujevca na stočnu pijacu dovezeno preko stotinu jagnjadi dominantna cena se nije menjala pa je dominirao iznos od 600 din/kg. Pored njih mogli su se pazariti jarad po dominantnoj ceni od 400 din/kg dviske kod koji je dominirao iznos od 200 din/kg i ovce za klanje čija je cena iznosila 200 din/kg.
CENE ŽITARICA
Prema rečima reportera STIPS iz Kraljeva u maloprodajnim objektima na području ovog grada i okolnih mesta zabeležen je rast cene suncokretove sačme na dominantnih 44 din/kg.
Na gazdinstvima u okolini Kikinde, protekle je sedmice je došlo do rasta cene kukuruza okrunjenog prirodno sušenog u rinfuzu pošto je dominirao iznos od 22 din/kg. U maloprodajnim objektima na području ovog grada zabeležen je rast cene na dominantnih 105 din/kg. Zabeležena je prosečna ponuda i prodaja ovog sočnog hraniva.
Rast cena kukuruza prirodno sušenog u rinfuzu i pšenice upakovane u džakove i pad cene lucerkinog sena u balama u toku četvrte sedmice januara zabeležen je u maloprodajnim objektima na području Loznice. Za kukuruz je trebalo izdvojiti 28 din/kg, za pšenicu 29 din/kg, a za lucekrino seno u balama 26 din/kg.
U maloprodajnim objektima na području ovog grada i okolnih mesta zabeležen je pad cene sojine ačme na dominantnih 108 din/kg i rast cene suncokretove sačme na dominantnih 40 din/kg.
CENE VOĆA I POVRĆA
Kvantaška pijaca u Beogradu
Nije bilo značajnije razlike u ponudi voća i povrća na kvantaškoj pijaci u Beogradu u odnosu na predhodni period. Obim prodaje bio je našto slabiji. Rast cena zabeležen je kod jabuke Zlatni delišes, kivia, limuna, blitve, krastavca salatara, kupusa, crnog luka, ceri paradajza, paradajza, peršuna korenaša, pasulja tetovca, praziluka i rotkvice.
Za razliku od njih jeftiniji su bili ananas, banana, dunja, jabuka Ajdared, jagoda, kruška Viljamovka, kruška Ostala, mandarina, nar, orah, suva šljjiva, suva smokva, brokoli, celer, cvekla, krompir, mladi crni luk, rotkvica i peršun lišćar.
Kalenić pijaca
Uobičajena je bila ponuda voća i povrća na zelenoj pijaci Kalenić u Beogradu, a prodaja nešto bolja nego predhodne sedmice. Što se cena tiče evidentiran je rast kod ananasa, banane, grejpfruta, jabuke Ajdared, jabuke Greni Smit, jagode, oraha, krastavca salatara i pasulja.
Pad cena zabeležen je kod kruške, lešnika, karfiola, kelja, krompira, crnog luka, paprike babure, paprike šilje, patlidžana, tikvice i rotkvice.
Kvantaška pijaca u Leskovcu
Reporteri STIPS iz Leskovca evidentirali su nešto slabiju ponudu voća i povrća na kvanataškoj pijaci u Leskovcu u odnosu na predhodni period, što se odrazilo na rast cena banane, ananasa, kruške Ostale, limuna, i tikvice. Niže su bile cene mladog crnog luka, praziluka i spanaća.
Pijaca u Somboru
Karakteristika protekle sedmice na zelenoj pijaci u Somboru je nešto bolja ponuda limuna koji se prodavao najčešće po ceni od 200 din/kg, dok je dominantna cena pomorandže iznosila 250 din/kg. Što se povrća tiče jeftiniji je bio krompir a skuplja zelena salata a kod oba poljoprivredna proizvoda je dominirala cena od 100 din/kg.
Pijaca u Pirotu
Malo je živnula ponuda voća i povrtarskih kultura na zelenoj pijaci u Pirotu, a glavni razlog bio je održavanje tradicionalne manifestacije ,,Dani peglane kobasice,, pa je i prodaja poljoprivrednih proizvoda bila malo bolja nego predhodnih sedmica. U pogledu cena možemo reći da su skuplji bili kivi i krastavac salatar. Niže su bile cene praziluka i tikvice.
Izvor: STIPS
Komentari