Nikola Ivanović iz Mladenovca bavi se proizvodnjom kozjih proizvoda. U svom asortimanu ima različite sireve i proizvode od surutke. U pitanju je liofilizovana surutka koju rado konzumiraju svi od 7 do 77 godina! Blagotvorno deluje na organizam, a evo kako nastaje i da li se isplati proizvoditi je.
Proces liofilizacije podrazumeva izvlačenje tečnosti iz surutke, tako da ostane ono najhranljivije iz nje, i to u prahu. Tu su svi vitamini, minerali i proteini.
Sva sirovina od koje nastaje ova moćna hrana dolazi iz domaće, organske proizvodnje.
“Imamo 300 koza i koncentrisani smo isključivo na naše koze. Ne otkupljujemo od drugih.”, kaže Nikola.
Rasa koza koje gaji je alpino. Pasu na njihovim pašnjacima, gde nema pesticida, voda je izvorska – baš sve je potpuno prirodno.
Upravo od te kvalitetne sirovine nastaju i sirevi: običan sir, dimljeni koji je zastupljen i u trgovinskim lancima, i sir u začinskom bilju star dve godine.
Za potrebe nastanka svih proizvoda, Nikola dnevno preradi oko 150 litara mleka. Od toga dobijaju sir, od sira surutku, koju posle liofilizuju i tako dobijaju konačne proizvode.
“Liofilizacija je proces na niskim temperaturama. Surutka se smrzava na -70 zatim se zagreva do -50. Tom prilikom izlazi para koja je voda i molekularna voda. Taj proces traje 5 do 7 dana i na kraju ostane sam prah koji je ono najzdravije iz surutke.”, otkriva Nikola.
Možda vas zanima
Koji je najskuplji kozji proizvod?
15/03/2020
Liofilizovana surutka – Ko su glavni kupci?
Svi od 7 do 77 godina rado kupuju i koriste kozje proizvode. Trudnice, porodilje, deca, sportisti, stariji ljudi – ovi proizvodi su sdravi za sve, bez obzira na godine.
Liofilizovana surutka je dobra za regeneraciju pluća, jetre, snižava holesterol i pritisak, doprinosi tonusu mišića i još mnogo čemu važnom za ljudsko zdravlje i dobrostanje.
Ono što Nikoline proizvode posebno izdvaja jesu pakovanja različitih boja. Naime, u svakoj od tih kesica nalaze se različiti liofilizovani proizvodi: sremuš, pomorandža, kupina, šljiva, jagoda.
“Sve je liofilizovano na isti procenat kao i surutka. Tako pomešani čine jedan višestruko koristan proizvod.”, kaže Nikola.
Da li se isplati proizvoditi kozju surutku?
U proizvodnji ovih zdravih proizvoda trenunto učestvuje 10 zaposlenih, a kako nam Nikola otkriva da je u planu proširenje kapaciteta, pa samim tim i broja zaposlenih.
Na kraju, od srca preporučuje domaćinstvima da razmotre kozje proizvode kao izvor prihoda.
“Od kozjih proizvoda može da se pravi dosta toga – kiselo mleko, sirevi, kobasice. Savet je da probaju, dovoljna je samo briga i ljubav prema tim životinjama – one donose veliki benefit.“, zaključio je naš sagovornik.
Komentari