Kod nas se često za proces konzerviranja voća najčešće koristi šećer. Ipak ima i onih koji bi upotrebu šećera želeli da svedu na minimum, a da im u isto vreme voće i za dve nedelje ostane sveže i sočno kao da je sada ubrano. Onda vam preporučujemo sledeću metodu konzerviranja voća.
Ovom metodom mogu se konzervirati celi plodovi trešnje, jagode, šljive, kajsije, komadi ananasa i drugo sveže sezonsko voće. Ovako konzervirano voće u zavisnosti od kvaliteta može da opstane od nedelju dana do dve nedelje.
- Izaberite voće koje nije još uvek potpuno zrelo, jer je takav plod čvršći i bolje podnosi ovakav način konzerviranja.
- Pažljivo i temeljno operite voće. U zavisnosti od toga koje voće koristite, potrebno je da ga očistite od koštica ili semenki.
- Voće stavite u tegle sa većim otvorom na vrhu, ali se postarajte da kupite poklopce sa boljim i jačim sistemom dihtovanja, kako biste sprečili cirkulisanje vazduha. Napunite tegle do vrha.
- Snažno zavrnite poklopac na tegli.
- U manju šerpu sipajte vodu i stavite seno.
- U lonac sa vodom i senom potopite vaše tegle, ali tako da se one međusobno ne dodiruju. Seno se stavlja u vodu kako se sprečilo udaranje tegli pri kuvanju što može dovesti do pucanja stakla. Umesto sena može se koristiti i tkanina.
- U šerpu dolijte vode skoro do poklopca tegle i zagrevajte vodu dok ne provri. Cilj je da se voda zagreje dovoljno da steriliše voće i tegle, ali i da se pritom voće ne skuva.
- Sklonite šerpu sa vatre dok se voda i tegle ne ohlade.
- Nakon ovog odložite tegle sa voćem na hladnom i suvom mestu. Voće će biti ukusno i biće kao da je upravo ubrano iz bašte.
Komentari