Bioplug je mikrobiološki preparat za razgradnju žetvenih ostataka. On se može koristiti posle pšenice, ječma, kukuruza, soje, suncokreta i šećerne repe. Pogledajte kako.
https://youtube.com/watch?v=8HK58jtMkgc
Steva Cukić, poljoprivrednik iz Barande, rekao nam je kakvo je njegovo iskustvo sa preparatom Bioplug.
Možda vas zanima
„Mi smo prošle godine u oktobru, uz konsultaciju sa stručnjacima iz Biofora, prskali njivu Bioplugom i žetveni ostaci od pšenice su nestali. Jednostavno su se pretvorili u humus. Zemljište je bilo mekano i bio sam veoma sam zadovoljan. Zato ću isto uraditi i ove godine, odmah po skidanju pšenice“, naglašava Steva.
Bogdan Žigić iz kompanije „Biofor System“ objasnio je zašto je Bioplug odličan mikrobiološki preparat.
„Dva procesa su veoma važna. Najpre humifikacija, odnosno povećavanje sadržaja humusa. Zato s razlogom kažemo – ostatke razgradi, humus izgradi. S druge strane, važna je i mineralizacija svih svežih žetvenih ostataka i pružanje hrane narednoj vegetaciji“, ističe Bogdan.
„S obzirom na to da Bioplug sadrži veliki broj mikroorganizama koji rade razgradnju žetvenih ostataka, unošenje UREE nije neophodno, jer ovo mikrobiološko đubrivo sadrži azotobakter, kao bakteriju koja će uraditi atmosfersku azotofiksaciju. Na taj način azotne depresije se neće ispoljavati i neće biti problema sa brojem mikroorganizama koji će raditi razgradnju“, dodaje on.
„Bioplug je praktično zamena za stajnjak, s obzirom na to da sa žetvenim ostacima, velikom količinom organske materije i specijalizovanim mikroorganizmima nastaje miks koji nadoknađuje upravo nedostatak stajnjaka u zemljištu“, kaže Žigić.
„Posle skidanja pšenice, strnište se tretira sa 5 litara Biopluga po hektaru. Na taj način se ubrzava razgradnja žetvenih ostataka. Sveža organska materija se brzo transformiše i biva mineralizovana za usev sledeće vegetacije. Slama je na njivama veoma važna materija za održavanje plodnosti zemljišta“, zaključuje gospodin Bogdan Žigić.
Sagovornici:
Steva Cukić, poljoprivrednik iz Barande
Bogdan Žigić iz kompanije „Biofor System“
Komentari