Kojom god granom agrara da se bave, svi poljoprivrednici imaju jedan zajednički resurs koji uslovljava uspeh njihove proizvodnje, a to je zemljište. Ono je jedno od naših najvećih i neprocenjivih prirodnih dobara i zato ga, bez obzira na sve, moramo čuvati i za buduće generacije. Ipak, postoji način da u isto vreme postignete ekonomsku isplativost vaše proizvodnje i očuvate plodnost zemljišta!
Bogdan Žigić, direktor kompanije „Biofor System“, otkrio nam je šta se novo dešava ove godine u njihovoj kompaniji i objasnio zašto je važno da više brinemo o poljoprivrednom zemljištu.
Možda vas zanima
„Naša ustaljena praksa je da svake godine, posle godišnjeg testiranja, izlaze novi proizvodi. Posle dve godine testiranja, Bioeho je novi proizvod kompanije ʹBiofor System‘. Prvi put predstavljamo folijarnu prihranu. Još jedan naš proizvod je nov na tržištu, a to je Bio gnezdo. Od njega stvarno mnogo očekujemo, jer smo mnogo i radili na njemu. Reč je o preparatu kojim se tretira seme pre setve.“
To su sve lepe novosti. Zašto ste odlučili da kreirate baš takve proizvode?
„ʹBiofor System‘ je kompanija koja se oslanja na biotehnologiju. Već 12 godina se bavimo razvojem mikrobioloških preparata. Oni su prevashodno zasnovani na zemljišnim mikroorganizmima.“
„Kada smo već kod novina, pomenuo bih i da smo ove godine štampali jednu publikaciju sa velikim delom rezultata ogleda. Sve smo to pretočili u ekonomiju, ali i efekte na samo zemljište.“
Pretpostavljam da se vaši ogledi nalaze na različitim tačkama naše zemlje i da svaki od njih karakterišu određeni klimatski uslovi, kvalitet zemljišta i slično?
„Kada me već pitate, izdvojio bih nekoliko činjenica o zemljištu, jer je to resurs na kojem svakodnevno radimo i funkcionišemo. Ono je osnova poljoprivredne proizvodnje i to nije ništa novo. Ipak, kada se iznesu podaci o degradaciji zemljišta u prethodnim godinama, mnogi od nas shvate da je stanje na tom polju zabrinjavajuće.“
Ukoliko se uslovi u zemljištu dodatno pogoršaju, smanjuje se broj mikroorganizama u njemu, zemlja se teže obrađuje, ima nepovoljniji pH, a biljke se sporije hrane.
„Naime, od četrdesetih godina prošlog veka sadržaj humusa u našim zemljištima pao je za 4%. Ta brojka i ne zvuči zabrinjavajuće. Ipak, ukoliko bismo je preveli u tone, ona iznosi oko 60 tona po hektaru. Toliko smo izgubili visokovredne organske mase.“
„Sve to nam pokazuje da zaista mnogo grešimo u načinu na koji gajimo naše useve. Dakle, ono što je danas najveći problem u našim zemljištima i zašto ‘Bioforʹ preparati imaju toliko dobar uticaj jeste upravo što oni nadomešćuju taj živi deo zemljišta. Ukoliko se uslovi u zemljištu dodatno pogoršaju, smanjuje se broj mikroorganizama u njemu, zemlja se teže obrađuje, ima nepovoljniji pH, a biljke se sporije hrane.“
Dakle, s jedne strane su poljoprivredni proizvođači koji žele da sa jedinice površine ostvare što veće prinose i prihode, a s druge strane, upravo tako degradiramo kvalitet zemljišta i ne možemo da očekujemo da ćemo samo tradicionalnim načinima proizvodnje uspeti da odigramo ovu trku valjano.
Bioplug – ostatke razgrađuje, humus izgrađuje!
„Upravo tako. Postoji zakonitost u prirodi, ali i u ekonomiji, a to je da prinos jeste važan, ali važno je i da sutra to zemljište rodi. Zato mi već godinama nastojimo da delujemo pozitivno na zemljište, ali i na povećanje prinosa. Menjanje osobina zemljišta nam jednostavno mora biti važno.“
Na sajtu vaše kompanije može mnogo da se nauči i o procesima koji se događaju u zemljištu?
„Tako je. O zemljištu se ne priča dovoljno, iako bi trebalo da mu se posveti mnogo pažnje. Ljudi često kažu da su neke površine pođubrili. To jeste neophodno, ali đubrenje nije i ishrana biljaka. Ona zavisi od uslova u zemljištu i zna se da će kod dobrog domaćina ista količina đubriva dati veći prinos. To je zato što on pažljivo prati svoje zemljište, neguje ga i uvek zna koliko ima organske mase u njemu.“
Sagovornik:
dipl. inž. Bogdan Žigić, direktor kompanije „Biofor System“
Komentari