Porodicu Blagojević upoznali smo u Ruskom Krsturu, nedaleko od Kule. Oni se već generacijama bave proizvodnjom cveća i važe za jedne od najvećih i najboljih cvećara u ovom kraju. Zato znajte da ukoliko od njih kupite cveće, sigurno nećete pogrešiti.
Slobodan Blagojević, cvećar iz Ruskog Krstura, predstavnik je treće generacije u ovoj porodici koja se bavi proizvodnjom cveća. On nam je ispričao koje vrste cveća gaje, koje su među njima najtraženije, ali i zašto u ponudi moraju da imaju neke vrste koje se uopšte ne isplate. Zato, ukoliko ste razmišljali da i vi počnete da gajite cveće, obavezno pogledajte šta smo o ovom poslu saznali.
Možda vas zanima
„Proizvodnjom cveća počeo je da se bavi moj deda. On je imao staklenik još sredinom osamdesetih godina prošloga veka. Od tada, moja porodica bavi se proizvodnjom cveća. Jedina pauza bila nam je za vreme rata u Hrvatskoj, kada smo umesto cveća proizvodili povrće.“
Da li se isplati proizvodnja cveća?
„To je diskutabilno. Nema pravila, nekad je isplativije povrće, nekad cveće.“
Na kojoj površini danas proizvodite cveće? Imate staklenike, plastenike i proizvodnju na otvorenom?
„Radimo i na otvorenom, a u zatvorenom prostoru cveće proizvodimo na oko 3.500 kvadrata. Imamo jedan staklenik, a više plastenika.“
U našem poslu mora da bude toplih objekata, ne može bez grejanja.
Koje vrste cveća gajite?
„Ima ih zaista mnogo. Uglavnom se radi sezonsko bilje. Prodaja počinje od 8. marta, kada dolaze primule i ciklame, a završava se sa božićnom zvezdom, u novembru ili decembru.“
Sada u ovom periodu imate desetak vrsta cveća. Koje je aktuelno pred Novu godinu?
„Pre oko nedelju dana završili smo sa prodajom božićne zvezde. Sada verovatno nećemo imati za prodaju ništa do februara. U ovo doba godine radimo, sadimo, presađujemo i sejemo cveće.“
Kakvo je tržište za cveće u ovom kraju? Ima li kupaca i kakva je cena cveća?
„Kupaca ima, ali je cena ista već godinama. To nam je najveći problem, pošto nam sav repromaterijal dolazi iz uvoza, a naravno i zbog vrednosti evra. Tržište je kao i svako drugo, varira. Nekad bude bolja godina, nekad lošija. Najteže je prodati robu.“
Da li prodajete cveće ovde u okolini, u Vrbasu i Kuli, ili negde dalje? Da li izvozite cveće?
„Na tri pijace idemo svakodnevno. Ne izvozimo, ali imamo nakupce sa kojima radimo.“
Cena od 250 dinara po saksiji je solidna cena za biljku u maloprodaji.
Koliko košta trenutno na pijaci jedna ciklama?
„Uglavnom je oko 250 dinara, eventualno 300 ako je baš lepa.“
Da li vam se ta cena isplati ako kupujete i saksije i mlade biljke? Koja bi bila prema vašem mišljenju neka realna cena za saksiju ovakvog cveća?
„Cena od 250 dinara po saksiji je solidna cena za takvu biljku u maloprodaji. Naravno, na nekim biljkama je zarada veća, a na drugim manja. Na trećim pak uopšte nema zarade. Ipak, moramo da gajimo i takve biljke, da bi ih imali u asortimanu, jer tako lakše prodamo ostale.“
Vaš staklenik se i greje. Obično ljudi misle da se grejanje ne isplati, bez obzira na cenu proizvoda kasnije. Da li je i vaše iskustvo takvo, ili grejanje u zimskom periodu ipak ima računicu?
„U našem poslu mora da bude toplih objekata, ne može bez grejanja. Nama mnogo znači što živimo na selu, ovde u Vojvodini, jer ima mnogo sojine slame koju koristimo za grejanje. To nam je najveća prednost u odnosu na konkurenciju.“
Kakva vam je konkurencija u ovom kraju?
„Konkurencija je sve jača svake godine. Svi napreduju.“
Postoji li tradicija kupovine cveća sada u vreme praznika?
„Kupuje se božićna zvezda. To je nova vrsta na našem tržištu. Ranije se ona samo uvozila, a sada se sve više proizvodi i u Srbiji, pa je dostupnija i cene su malo povoljnije. Mi smo ovih dana završili prodaju i mogu da kažem da je potražnja bila veoma dobra.“
Sagovornik:
Slobodan Blagojević, cvećar iz Ruskog Krstura
Komentari