N-senzor je uređaj koji meri i računa sadržaj azota u usevima i stepen prihranjenosti biljke ovom hranljivom materijom. On analizira i meri svetlost koja se reflektuje od biljne površine. Na osnovu tih podataka osigurava se optimalna primena azota, koja može biti varijabilna i usmerena na različite delove.
Uređaj se ugrađuje u traktore i povezuje sa računarom. Dok se traktor kreće po parceli, N-senzor analizira količinu azota i reguliše količinu đubriva koja se rasipa po parceli. Ovakva tehnologija omogućava primenu odgovarajuće količine đubriva koja je potrebna usevima. U zavisnosti od dela parcele, količina đubriva koja se nanosi može da varira.
Možda vas zanima
Zašto je dobro gajiti speltu?
17/08/2024
U standardnoj primeni đubriva, bez korišćenja N-senzora, rasipa se jednaka količina hraniva na svim delovima polja. Usevi se tako uzgajaju na parcelama gde plodnost nije jednaka na svim mikrolokacijama. Na taj način dodaje se ili veća ili manja količina hraniva na svim delovima parcele.
3 najkorisnije poljoprivredne aplikacije na srpskom jeziku
N-senzor omogućava da se za vreme kretanja traktora meri i odredi stvarna potreba useva za azotom. Rasipač zahvaljujući dobijenim informacijama menja dozu primene.
Rezultat toga je precizna prihrana biljke azotom na svakom kvadratnom metru obradive površine. Time se povećavaju prinosi, kvalitet useva je bolji i štedi se novac. Azot koji se dodaje na taj način biće u potpunosti iskorišćen. Neće biti gubitaka i maksimalno se štiti životna sredina.
Ovako se prosečne količine primenjenog azota smanjuju i do 10%, uz postizanje jednakih ili većih prinosa. Ovi uređaji mogu se koristiti za strna žita, kukuruz, soju, suncokret, uljanu repicu, krompir, industrijski grašak i lucerku.
Za razliku od N-senzora koji se ugrađuje u traktore, N-tester je prenosni ručni instrument. On brzinski meri nivo prihranjenosti useva azotom i to direktnim merenjem u polju. Tim merenjem može se izračunati vreme i optimalna doza primene azota.
5 najboljih aplikacija za modernog poljoprivrednika
Potrebni podaci prepoznaju se fotometrijski. Kombinacijom od 30 nasumičnih merenja određuje se prava mera đubrenja. Meri se koncentracija hlorofila u listu sa biljke koja se nalazi u polju.
Sadržaj hlorofila u listu biljke u korelaciji je sa prihranom useva azotom, dok je snabdevenost useva ovom hranljivom materijom povezana sa potrebama biljaka za azotnim đubrivom.
Autor: Dipl. ing. Dejan Čorogar
Komentari