U intenzivnoj povrtarskoj proizvodnji u plasteniku, u jednom proizvodnom ciklusu, smenjuje se više različitih biljnih vrsta. Da bi zemljište duži period zadržalo plodnost, neophodna je pravilna nega.
Pre započinjanja godišnjeg proizvodnog ciklusa obavezna je redovna kontrola plodnosti zemljišta. Plodoredom se omogućuje pravilno i racionalno đubrenje, smanjuje se zakorovljenost, čuva plodnost, sprečava pojava bolesti i nagomilavanje štetočina.
Možda vas zanima
Do lakšeg upravljanja zemljištem uz informacione tehnologije
U plasteniku uvek postoji glavna kultura (ona koja ostaje najduže i daje najveći prinos), predkultura i naknadna kultura. Gajenje više vrsta u jednom plasteniku nije preporučljivo, iako takvih primera u praksi često ima.
Zašto je zemljište naše najveće prirodno bogatstvo
Obradom zemljišta se zbog intenzivne proizvodnje tokom godine narušava plodnost. Ona je posebno značajna, jer ima zadatak da održi i poboljša strukturu, fizičke i hemijske osobine tla. Osnovna obrada, na dubini od 20 cm, podrazumeva dezinfekciju zemlje i unošenje organskih đubriva u periodu pred proizvodni ciklus.
Đubrenjem se obezbeđuje pravilna i pravovremena ishrana biljaka kao i održavanje i popravljanje plodnosti zemljišta. Povrće u plasteniku obrazuje veliku nadzemnu masu, uz slabije razvijen korenov sistem, zbog čega je potrebno obezbediti dovoljnu količinu pristupačnih hraniva.
U plasteniku se vrši đubrenje u periodu pripreme zemljišta (osnovno đubrenje), pred setvu ili sadnju (predsetveno) i u toku vegetacije (prihranjivanje). Pravilnom prihranom postiže se ranostasnost, dobar kvalitet i ustaljen prinos. Upotreba đubriva u plasteniku treba da bude zasnovana na kontroli plodnosti, potrebi i izgledu biljaka.
Fitosanitarne higijenske mere neophodne su za uspešnu plasteničku proizvodnju. Plastenik, kao i njegovu okolinu, treba održavati čistim. To podrazumeva pranje i dezinfekciju konstrukcije, alata i drugog pomoćnog materijala npr. 10% rastvorom varikine. Nakon prskanja plastenik se zatvori na 24 sata kako bi dezinfekcija bila potpuna.
Stajsko đubrivo – najstarija hrana za zemljište
Prostor oko plastenika mora biti čist od korova i drugog čvrstog i tečnog otpada. Preporuka je da se korovi u plasteniku i oko njega uništavaju mehanički, dakle, bez upotrebe herbicida. Osoblje koje radi u plasteniku mora da vodi računa o higijeni odeće, ruku i drugo, jer upravo to može da predstavlja izvor zaraze. Pušenje u plasteniku je strogo zabranjeno.
Tekst je originalno objavljen u časopisu Poljoprivrednik, br. 2604
Komentari