Kupusnjače su povrtarske vrste koje se gaje tokom cele godine, pa su među retkim biljkama koje našu baštu krase i u zimskom periodu. Zato je naš saradnik Vladimir Milutinović odlučio da nam ovoga puta predstavi jednu od najmanje gajenih kupusnjača u našoj zemlji, a ujedno jednu od najzdravijih – kelj!
Pored kupusa, karfiola i ostalih kupusnjača koje često vidimo u našim baštama, postoje i mnoge vrste koje su manje zastupljene. Jedna takva je kelj, povrće koje se na listi zdravih namirnica nalazi u samom vrhu.
Možda vas zanima
O svojstvima i dobrobitima ove biljke popričali smo sa našim stručnim saradnikom Vladimirom Milutinovićem.
„Kelj spada u vrste koje su se mnogo koristile u Skandinaviji, jer je zbog temperatura u tim krajevima veoma teško gajiti paradajz, papriku i druge vrste povrća koje su na našim trpezama česte. Kelj, s druge strane, prezimljava bez problema, a uz to, izuzetno je hranljiv i ima dobar ukus.“
„Postoje različite vrste kelja. Neke od najpoznatijih su: kelj glavičar, koji smo najčešće viđali, kelj sa kovrdžavim listovima i kelj lišćar. Bez obzira na to o kojem je kelju reč, svi imaju karakterističan kupusast ukus.“
„Listovi kelja su prepuni vitamina, minerala i hlorofila, a ostaju sveži u toku cele zime. Zato su oni odličan izvor zeleniša, ali i variva za naše domaćice. “
„Listovi nekih vrsta kelja mogu se čak i konzervirati, a zatim čuvati u zamrzivaču. Na taj način oni se mogu koristiti zaista dugo. Inače, postoje i vrste kelja kojima je potrebno dve godine da porastu. Na kraju druge godine, takva biljka formira cvet, a zatim uvene.“
Sagovornik:
dipl. inž. Vladimir Milutinović
Komentari