Kako se mladi leskovački povrtari bore protiv niske cene paprike?

Kako se mladi leskovački povrtari bore protiv niske cene paprike?

Miloš Mladenović jedan je od mnogih mladih ljudi iz Leskovačkog kraja koji se bave povrtarstvom. On je, po tradiciji, odlučio da primarna kultura na njegovom imanju bude paprika, pa babure gaji na više od jednog hektara zemlje. Uprkos niskoj ceni ove godine, ne odustaje od ove sorte, a isplativost postiže dobrim prinosom.

 

Mladi povrtar iz Navalina kod Leskovca, Miloš Mladenović, objasnio nam je zašto je odlučio da baš paprika babura na njegovom imanju zauzima najveće površine, da li je skupo seme koje se kupuje i šta od povrtara traži inostrano tržište.

Povrtarstvom se bavim već petnaestak godina. Počeo sam još kao dete, kada sam pomagao roditeljima u polju. Trenutno gajimo paradajz za svoje potrebe, krastavac na oko 8 ari, za ranu prolećnu proizvodnju i naravno, tradicionalno, papriku. Ona je naša osnovna proizvodnja, na skoro jednom hektaru površine. Imamo je i u zaštićenom prostoru i na otvorenom polju.“
 

Paprika babura - ©Agromedia 


Koju sortu paprike gajite?

Najviše gajimo baburu, jer ima najstabilniji prinos i najlakša je za proizvodnju. Ovom sortom prosečno ostvarujemo prinos od 10 do 12 kilograma po metru kvadratnom. Rasad sami proizvodimo, a seme kupujemo.“
 

Koje seme najčešće kupujete?

Uglavnom kupujemo seme iz uvoza, holandsko i mađarsko, ovde u jednoj poljoprivrednoj apoteci u našem kraju.“
 


Paprika babura u plasteniku - ©Agromedia 


Mnogi povrtari misle da je takvo seme skupo, pa ga sami proizvode. Kakvo je vaše iskustvo?

Ja mislim da nije skupo. Probali smo i sa semenom koje smo sami proizvodili, ali je to veoma rizično i može da umanji prinos i do 50%. To onda utiče na celokupnu računicu.“
 


Kako vam ide prodaja ove godine?

Ove godine prodaja ide teško i paprika je mnogo izgubila na ceni. Mislim da su površine pod paprikom ove godine mnogo veće nego ranije, a potražnja se smanjila.“
 


Mislim da kupovno seme nije skupo. Probali smo i sa semenom koje smo sami proizvodili, ali je to veoma rizično i može da umanji prinos i do 50%.

Kakva je cena paprike koja se prodaje u Srbiji, a kakva one koja ide za izvoz?

Cena paprike kod nas je deset i više dinara jeftinija od one koja ide za izvoz. Naravno, za izvoz se traži mnogo bolji kvalitet.“
 

Da li možete da ostvarite zahteve koje postavlja inostrano tržište?

Trenutno, za izvoz se traži paprika koja se ne tretira insekticidima, ona u kojoj se radi sa predatorima. Ja i većina povrtara iz mog kraja ne možemo to da postignemo. Ima, naravno, onih koji mogu, ali su zaista retki.“
 

Paprika - ©Agromedia 


Šta ćete uraditi sa vašom baburom ove godine?

Da je prodamo nekako, po bilo kojoj ceni.“
 

Da li će to možda da vam promeni planove za sledeću godinu, kada je reč o gajenju ove paprike?

Ne, ne odustajemo od babure. Uvek se nadamo da će biti bolje.“
 

Miloš Mladenović, povrtar iz Navalina - ©Agromedia 


Na kraju, da li biste hteli da nam se nečim pohvalite, čuli smo da ste se nedavno oženili?

Zvanično, oženio sam se marta ove godine, a nezvanično još oktobra prošle. Sada očekujemo i dete.“
 

Vaša supruga, iako je završila fakultet u Beogradu, odlučila je da se vrati u Navalin i pomaže u povrtarskoj proizvodnji.

Tako je. Ni ona ni ja nismo želeli da odemo iz ovog sela, jer nas povrtarstvo privlači od malena i lično mislim da se taj posao isplati.“

 

Sagovornik:
Miloš Mladenović, povrtar iz Navalina

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica